Księgowość a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bardzo często nazywany w skrócie ryczałtem ewidencjonowanym, dotyczy opłat związanych z podatkiem. Jest to korzystna forma, która wpływa na możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości i nie wymaga specjalnej księgi, w której spisywane są przychody i rozchody. Z tej formy opłacania podatku mogą korzystać wyłącznie wybrane spółki.
Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dostępny wyłącznie dla osób fizycznych, które prowadzą swoją firmę oraz dla spółek, ale nie wszystkich. Mogą wykorzystywać go spółki:
- cywilne,
- partnerskie,
- jawne.
Co więcej, ta forma opłacania podatku dostępna jest wyłącznie dla określonych obszarów zawodowych, co oznacza, że nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.
Przykładem przedsiębiorstwa, które może opłacać podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego są bary, kawiarnie, czy restauracje.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a podatek dochodowy
Stawki podatków są różne i uzależnione są od wspomnianych już wcześniej obszarów zawodowych. Najmniejszy podatek, jaki można zapłacić to zaledwie 3%, najwyższy to aż 20%. Należy zauważyć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych możliwy jest do wyboru wyłącznie w sytuacji, kiedy firma nie przekracza dochodów na poziomie 250 tys. euro.
Jak wygląda prowadzenie księgowości przy ryczałcie ewidencjonowanym?
W przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych możliwe jest prowadzenie uproszczonej księgowości, co jest zdecydowanym ułatwieniem dla właścicieli firm. Mimo swojej prostoty prowadzenie takiej dokumentacji może być kłopotliwe dla osób, które nie mają doświadczenia w kwestiach księgowych. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z dokumentacją dotyczącą środków trwałych należących do firmy, czy kwestiami kart przychodów pracowników, a nawet kompleksową obsługą kadrowo-płacową.
Oczywiście w tym przypadku można prowadzić uproszczoną księgowość samodzielnie, chociaż z takiego wyjścia korzysta zdecydowana mniejszość – głównie ze względu na stale zmieniające się przepisy prawne.